Wpływ nieprawidłowej wagi ciała na nasz organizm

Nadwaga ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nadmiernie obciąża organizm, powoduje problemy z kręgosłupem i uszkodzenia stawów. Może być przyczyną cukrzycy, a także chorób serca. Powoduje wiele różnych niebezpiecznych dolegliwości. Osoby z dużą nadwagą często cierpią na kamienie żółciowe, hemoroidy i zaparcia. Problemów związanych ze zbyt dużą masą naszego ciała jest dużo więcej, dlatego należy im przeciwdziałać.

Nadwaga i otyłość

Należy zwrócić uwagę, że nadwaga może łatwo przekształcić się w otyłość. Nie można jej postrzegać tylko jako problem natury estetycznej, ale przede wszystkim jako poważną chorobę niosącą za sobą groźne obciążenia metaboliczne dla organizmu. Tkanka tłuszczowa nagromadzona w nadmiarze u chorych pełni funkcję narządu endokrynnego, a wydzielającego szereg hormonów oraz innych czynników prowadzących do aktywowania ogólnego stanu zapalnego. Im dłużej osoba choruje na otyłość, tym dłużej organizm pozostaje w ogólnoustrojowym procesie zapalnym.

Prawidłowa masa ciała

Odchudzanie jest związane z osiągnięciem ujemnego bilansu kalorycznego. Jest to sytuacja, w której wraz z pożywieniem dostarczamy do naszego organizmu mniejszą ilość kalorii, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie organizmu. Jednak zanim zajmiemy się skutecznym odchudzaniem, należy sprawdzić, jaka powinna być nasza prawidłowa waga. Pomoże w tym indeks BMI (ang. Body Mass Index), który daje każdemu możliwość szybkiego i wygodnego obliczenia własnego wskaźnika masy ciała.

BMI obliczamy, dzieląc masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. Wskaźnik ten wykorzystywany jest przede wszystkim do oceny ryzyka pojawienia się groźnych chorób. Wśród nich trzeba wymienić miażdżycę, choroby niedokrwiennej serca, udar mózgu, a nawet nowotwory. Większość tych chorób jest związana z otyłością, dlatego kalkulator BMI jest bardzo przydatnym narzędziem. Za jego pomocą możemy zadbać o swoje zdrowie i podnieść komfort życia.

Wskaźnik BMI

Kalkulator BMI prezentuje przybliżoną zawartość tłuszczu w organizmie. Zdrowy dorosły człowiek o prawidłowym stosunku wagi do wzrostu ma wskaźnik w granicach 18,5–24,9. BMI poniżej 18,5 informuje o niedowadze. Osoby ze wskaźnikiem BMI 25,0-29,9 cierpią na nadwagę. Współczynnik BMI powyżej 30,0 to już otyłość. Należy także pamiętać, że w przypadku niektórych osób wskaźnik BMI może sugerować błędne wnioski. Osoby aktywne fizycznie, uprawiający sport, mogą posiadać zawyżoną wagę związaną tkanką mięśniową, a nie z ilością tłuszczu w organizmie.

BMI jest bardzo popularnym wskaźnikiem, ale obecnie jest on uważany za niedoskonały. W celu bardziej trafnej oceny zagrożeń dla naszego zdrowia możemy wykorzystać również inne sposoby. Lepszymi narzędziami są wskaźniki WHR i WHtR. Wszystkie wskaźniki można wygodnie obliczyć na stronie bmi22.pl. Dostępne są tam kalkulatory z odpowiednim komentarzem, które ułatwiają interpretację wyników. Dzięki temu nie trzeba zwracać się do specjalisty, lecz szybko i łatwo uzyskamy potrzebne informacje.

Wskaźnik WHtR

Nazwa wskaźnika pochodzi od angielskich słów Waist to Height Ratio, co oznacza stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Pierwszą liczbę należy podzielić przez drugą i w ten sposób otrzymamy wartość wskaźnika. Interpretacja wyniku nie jest trudna – najlepiej, jeśli wartość WHtR wynosi mniej niż 0,5. Większe wartości oznaczają zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Jeśli potrzebujemy jeszcze bardziej dokładną analizę, należy obliczyć kolejny wskaźnik o nazwie WHR.

Wskaźnik WHR

WHR to skrót od słów Waist to Hip Ratio. Wskaźnik WHR uzyskujemy poprzez podzielenie obwodu talii przez obwód bioder. Wynik służy do oceny rozłożenia tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. Tkanka tłuszczowa może odkładać się bardziej wokół miejsc takich jak pośladki i uda. Mamy wtedy do czynienia z sylwetką gynoidalną. Jeśli tłuszcz gromadzi się bardziej w okolicy brzucha, wtedy mówimy o sylwetce typu androidalnej. Badania naukowe wskazują na to, że ten ostatni typ sylwetki jest powiązany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia.

Wyniki interpretuje się w kontekście płci. Dla kobiet wartością graniczną wskaźnika WHR pomiędzy obiema typami sylwetki jest 0,8, natomiast dla mężczyzn właściwym wynikiem  jest 1,0. Wskaźnik WHR ma jeszcze jedną, ciekawą właściwość. Wartość wskaźnika jest często związana z postrzeganiem naszej atrakcyjności fizycznej. Zazwyczaj za najatrakcyjniejsze są uważane kobiety z WHR wynoszącym 0,7, a mężczyźni – 0,9. Co więcej, osoby o takich proporcjach statystycznie obarczone są mniejszym ryzykiem nowotworu jajników, a także mają zwykle więcej energii życiowej.

Wiek ma znaczenie

Należy pamiętać, że sposób odchudzania zależy od naszego wieku. Utrata masy ciała jest ważna w każdym okresie życia, ale wraz z wiekiem istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób związanych ze zbyt wysoką masą ciała. Najlepszą metodą pozbycia się nadmiaru kilogramów jest połączenie diety z umiarkowaną aktywnością fizyczną. Musi być ona dostosowana do naszego stanu zdrowia.

Wraz z wiekiem spada też zapotrzebowanie na energię. Z tego względu należy stosować dietę bogatą w białko, jak również ograniczyć węglowodany, a szczególnie cukry proste. Nie można zapomnieć o warzywach i owocach. Stanowią one źródło błonnika pokarmowego, który przeciwdziała problemom z układem trawiennym. Warzywa i owoce dostarczają witaminy i substancje odżywcze. Warzywa mają ponadto niewiele kalorii. Poza tym trzeba odpowiednio nawadniać organizm oraz spożywać regularne posiłki.

Na masę ciała mogą wpływać również odpowiednio dobrane suplementy diety. Mogą one przyspieszyć odchudzanie, szczególnie te, które zawierają ekstrakty z zielonej herbaty, guarany oraz l-karnityny. Pozwalają one utrzymać wysoki poziom energii, a dodatkowe witaminy wspomagają przemianę materii. Takie środki trzeba jednak stosować z dużą rozwagą i ostrożnością.

Uzyskanie właściwej masy ciała jest ważne w każdym wieku. Jest to jeden z czynników, który pozwala na zachowanie zdrowo funkcjonującego organizmu na długie lata. Nadwaga i otyłość prowadzą do wielu chorób, nie tylko tych ściśle związanych z metabolizmem, ale również wielonarządowych. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i dieta pozwolą na skuteczną zmianę stylu życia, abyśmy mogli osiągać nowe cele i cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

Źródło:
https://medium.com/@toperz/impact-of-excess-weight-on-our-health-469bc90842de

 

Please Post Your Comments & Reviews

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *