Ruchy dziecka podczas ciąży – co musisz wiedzieć

„O, kopie!” – to słowa, które często padają z ust świeżo upieczonych mam, kiedy pierwszy raz czują ruchy dziecka w brzuchu. W którym momencie ciąży zazwyczaj dzieje się to po raz pierwszy? I czy takie ruchy bolą? To wszystko warto wiedzieć, żeby nie pojawił się niepotrzebny niepokój.

Kiedy dziecko zaczyna kopać?

Pierwsze ruchy dziecka – jakie to uczucie? Pierwsze ruchy dziecka to jedna z najpiękniejszych chwil w czasie ciąży. Większość mam wyczekuje tego momentu. Kiedy czujemy ruchy dziecka, jego obecność w brzuchu staje się namacalna i realna.

Ruchy dziecka w brzuchu pojawiają się już od około 7. tygodnia ciąży, kiedy płód ma około 2,5 cm. Kobieta czuje ruchy dziecka dopiero około 18.-24. tygodnia ciąży. Matki te pierwsze ruchy dziecka określają jako delikatne trzepotanie skrzydeł motyla bądź bąbelki szampana musujące w brzuchu.

Kiedy dziecko zaczyna kopać? W zależności od dziecka maluch może ruszać się bardziej rankiem, wieczorem bądź po posiłku spożytym przez mamę.

Co, jeśli mamy bardzo ruchliwe dziecko w brzuchu – co oznacza taka „nadpobudliwość”? To dobry sygnał. Aktywny maluch to zdrowy maluch. Specjaliści wyjaśniają też, że dzięki ruchom płodu dziecko przygotowuje się do porodu, gdy będzie musiało przedostać się przez kanał rodny.

Czy ruchy dziecka w brzuchu mogą boleć?

Pierwsze ruchy, które są odczuwane, kobiety określają jako nieswoiste kołatanie, mogą też być mylone z gazami w jelitach.

Z czasem jednak przybierają na sile. Pod koniec ciąży wiele mam przyznaje, że kopnięcia dziecka są na tyle intensywne, że sprawiają im ból. Niekiedy cios w stronę pęcherza jest tak celny, że zmusza ciężarną do szybkiej wizyty w toalecie.

Mało ruchliwe dziecko w brzuchu – kiedy się martwić?

Pojedyncze obniżenie lub wzmożenie aktywności płodu nie zawsze musi być powodem do niepokoju. W takich sytuacjach wiele kobiet obawia się, iż nagła zmiana ruchu płodu świadczy o owinięciu się pępowiny na jego szyi. Może się zdarzyć, iż w trakcie ruchów płodu pępowina owinie się koło nogi lub głowy dziecka, ale potem samoczynnie się odkręci.

Spadek aktywności ruchowej płodu może być także spowodowany zmęczeniem lub osłabieniem kobiety. Jeśli zmiana aktywności płodu powtarza się po raz drugi w krótkim odstępie czasu, lekarz może zlecić wykonanie badania KTG.

 

Ruchliwość dziecka w brzuchu a temperament

Wiadomo, że każde dziecko jest inne, ma inny charakter, a tym samym jego zachowanie może różnić się od książkowego modelu. Warto też wiedzieć, że gdy leżysz, bardziej zwracasz uwagę na ruchy. Dlatego mogą się one wydać wtedy bardziej intensywne niż podczas twojej aktywności w ciągu dnia. Ponadto ruchy bardziej odczuwają kobiety szczupłe niż te mające obfitą tkankę tłuszczową. Nadmierną aktywnością mogą reagować więc na głośną i intensywną muzykę, której słuchasz.

Please Post Your Comments & Reviews

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *