Ortopeda to lekarz specjalizujący się w leczeniu schorzeń kręgosłupa i nogi.
Ortopedia to nauka o kręgosłupie i ruchu układu kostnego. Osoba cierpiąca na schorzenie ortopedyczne doznała urazu lub przeszła chorobę, która spowodowała uszkodzenie jednego lub więcej kręgów w jej ciele. Najczęstszymi problemami, na jakie napotykają pacjenci z zaburzeniami ortopedycznymi, są problemy z kręgosłupem, nogami i stopami. Lekarze ortopedzi (lub specjaliści ortopedzi) leczą schorzenia kręgosłupa, nóg i stóp.
Pacjenci zgłaszający się do leczenia ortopedycznego powinni raczej zgłosić się do specjalisty niż do zwykłego lekarza. Osoby cierpiące na ból muszą zostać zbadane przez profesjonalistę, który rozumie ich problem i naturę ich dolegliwości. Kręgarz może wyjaśnić naturę problemu i udzielić sugestii, jak pacjent może go rozwiązać. Niektórzy ludzie mogą mieć problem z jednym lub kilkoma stawami, podczas gdy inni mogą mieć problemy ze wszystkimi stawami. Do ortopedy należy określenie, który staw jest dotknięty chorobą i jak można go leczyć.
Chirurg ortopeda może świadczyć usługi diagnostyczne i terapeutyczne. Będzie również wiedział, gdzie szukać i leczyć wszelkie nieprawidłowe wyniki. Chirurg ortopeda będzie mógł zamówić zdjęcia rentgenowskie, pomóc w radzeniu sobie z bólem za https://dobry-ortopeda.warszawa.pl/cennik/ pomocą leków przeciwbólowych i skierować pacjentów do fizjoterapeuty lub fizjoterapeuty. W większości przypadków ortopedzi mogą przeprowadzać testy diagnostyczne na swoich pacjentach przed zaleceniem jakiegokolwiek leczenia. Chirurg ortopeda będzie miał dogłębną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii stawu, co pozwoli mu zalecić odpowiednie leczenie.
Ortopeda posiada kwalifikacje do leczenia schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego i ścięgien.
Ortopedia może naprawić złamania, zranione dyski twarde, chorobę zwyrodnieniową stawów, ból barku i szyi, złamane kości, urazy łąkotki, ból nadgarstka, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ), uraz rdzenia kręgowego, zaburzenia tkanki miękkiej, kontuzje sportowe i skręcenia. On lub ona przedstawi zalecenia dotyczące ćwiczeń i operacji. Chirurg może najpierw zalecić fizjoterapię, jeśli doszło do złamania. Jeśli złamanie nie wystąpiło podczas aktywności sportowej i było spowodowane jakąś formą urazu, może zalecić leczenie zachowawcze. Po wygojeniu się urazów urazowych ortopeda może zasugerować, aby pacjent przeszedł badania diagnostyczne w celu ustalenia, czy występują problemy z kośćmi lub stawami.
Chirurdzy ortopedzi są przeszkoleni w wykonywaniu zdjęć rentgenowskich uszkodzonego obszaru w celu określenia stopnia nasilenia problemu kości lub stawów. Ten proces nazywa się radiografią diagnostyczną. Radiografia diagnostyczna służy nie tylko do ustalenia ciężkości złamania, ale także do oceny procesu gojenia. Dzięki temu ortopeda będzie mógł zalecić terapię rehabilitacyjną.
Szkolenie z zakresu chirurgii ortopedycznej obejmuje szereg umiejętności. Po pierwsze, chirurdzy ortopedzi muszą posiadać rozległą wiedzę na temat układu mięśniowo-szkieletowego, zwłaszcza anatomii szkieletu. Powinni także ukończyć gruntowny program szkolenia medycznego i być w stanie wykazać swoje kompetencje kliniczne. Powinni być dyplomowani z ortopedii i posiadać co najmniej tytuł magistra ortopedii. Wreszcie, muszą być w stanie udokumentować swoje wyniki w klinicznie odpowiedni sposób.
Po ustaleniu, że problem z kością lub stawem wymaga zabiegu chirurgicznego, ortopeda wyznaczy termin operacji. Podczas tej wizyty pacjent otrzyma znieczulenie ogólne oraz listę możliwych problemów, które należy rozwiązać w trakcie zabiegu. Zwykle pacjent zleca wypełnienie dokumentacji przez lekarza pierwszego kontaktu lub specjalistę. Ważne jest, aby poinformować lekarza pierwszego kontaktu pacjenta o skierowaniu do ortopedy.
Po wykonaniu przez pacjenta wstępnej oceny diagnostycznej, planu leczenia i instrukcji pooperacyjnych ortopeda przejdzie do rehabilitacji. Może to obejmować fizjoterapię, leki przeciwzapalne, fizjoterapię i ukierunkowany reżim ćwiczeń. Fizjoterapia pomaga w rehabilitacji zranionego obszaru, a fizjoterapia działa na zmniejszenie stanu zapalnego lub bólu powstałego po operacji lub po okresie przestoju. Leki przeciwzapalne pomagają zmniejszyć obrzęk i ból, a ukierunkowane ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie otaczające zraniony obszar.